Jak správně betonovat podlahu

Napsal Jaromír Zvonek. Posted in Investice.

Máte zničenou, křivou nebo jen starou podlahu? Chcete změnu? Proč vlastně neudělat novou! V tomto článku si řekneme, jak postupovat při betonování nové podlahy. Po přečtení by z vám měl být odborník na slovo vzatý!

Oprava betonové podlahy

Pevný a bezpečný podklad pod nohama je základem, proto je nutné na něm nešetřit, a hlavně jej zbytečně neflákat. Betonová vrstva je vhodný základ, na který se většinou pokládá lino, plovoucí podlaha nebo dlažba. Při opravě betonové podlahy musíme myslet na to, že vrstva musí být téměř v absolutní rovině bez jakéhokoliv kopečku. Ten by poté mohl dělat problémy při pokládce dalších z vrstev.

Betonování: počáteční fáze

Před samotným betonováním bychom se měli zamyslet, zda máme náčiní, tedy míchačku, lopatu, kolečka, případně i kbelík nebo vyrovnávací lať. Pro kontrolu roviny je dobré míti vodováhu, metr nebo laserovou vodováhu. Pro drobnou korekturu směsi budete potřebovat ještě zednickou lžíci a plstěné hladítko.

Betonování: míchání směsi

Máte dvě možnosti, buďto objednáte beton v betonárně, který vám doveze mix nebo si musíte koupit práškovou směs, kterou za pomocí vody a míchačky rozmícháte do podoby betonu. Jste-li opravdový fajnšmekr, sežeňte si kopaný písek, cement, vodu a v daném poměru si namíchejte svůj beton. Toto řešení ale nedělejte, pokud nevíte, jak se to dělá. S vodou opatrně, protože beton nesmí být ani hustá, ani řídký, ale tak akorát!

Betonování: postup

Pokud máme vše připraveno, směs namíchanou, stačí se pustit do práce. Obecně platí, že bychom měli betonovat od nejzazšího koutu místnosti a končit u dveří. Betonovou směs je nutné hutnit, abychom odstranili vzduchové bubliny. Po zhutnění je potřeba beton urovnat, k čemu se hodí právě lať nebo hliníková deska. V místech, kde je "propadlina", lžící dohodíme směs a opět srovnáme latí. Poslední fází je hlazení, čímž vytvoříme finální hladký povrch betonové podlahy.

Oprava betonové podlahy

Betonování: zrání a kropení

Beton zraje zhruba měsíc, vše se však odvíjí od tloušťky vrstvy. Moderní betonové směsi jsou již průchozí zhruba za 48 hodin od betonování. Během zrání je dobré beton vlhčit vodou, aby nedocházelo k praskání betonu. nadměrným vysycháním. Kdy kropit? Ve chvílích, kdy se na povrchu objeví suché mapy.